„Na początku było Słowo”

Z tym iście biblijnym przesłaniem chciałbym rozpocząć pierwszy wpis na blogu projektu Silent War. Pozwolę sobie na drobne wprowadzenie podsumowujące moje dotychczasowe wysiłki zwieńczone powstaniem tej strony.

Prace nad projektem rozpocząłem cztery lata temu, tj. w styczniu 2010 roku. Rozpoczynając swe wysiłki nigdy nie przyszło by mi do głowy, że będą one trwać cztery lata, i nadal nie dobiegły one końca, choć jest ku temu o wiele, wiele bliżej niż dalej. Nie chcę powtarzać się za Historia projektu, dodam tylko tyle, że dotychczasowe prace nad projektem (te merytoryczne i te mniej) pochłonęły nie dziesiątki, czy setki, ale tysiące godzin mojego życia. Bynajmniej nie uważam tego za czas stracony, a wręcz przeciwnie. Tworzenie czegoś ciekawego i nowatorskiego (jeśli chodzi o tematykę) jest o wiele bardziej mobilizujące niż powielanie po raz setny podobnie utartego schematu. Nasz kraj, jego historia i nieodłącznie związane z tym siły zbrojne są całkowicie niewykorzystanym materiałem w kulturze masowej. Filmy, seriale, a już szczególne gry komputerowe bardzo rzadko korzystają z potencjału, jaki tkwi w wydarzeniach z przeszłości naszego narodu. Ostatnimi czasy się to zmienia, lecz nadal daleko nam do autopromocji jaką prowadzą Amerykanie. Nie chcę się jednak nad tym teraz szerzej rozwodzić, gdyż jest to temat na głębszą analizę, dlatego też skupmy się nad Silent War.

Projekt Silent War opiera się na fikcyjnych wydarzeniach z początku XXI wieku, które jednak są bardzo mocno osadzone w otaczającej nas rzeczywistości i realiach geopolitycznych naszego regionu. Nie ma tu kosmitów, latających spodków, czy jakichś tajnych, cudownych hitlerowskich broni, bądź innego szaleńca, który w taki czy inny sposób w zwykle niewyjaśnionych okolicznościach wywołuje wojnę na światową skalę – co często można spotkać w różnej maści gier. Fabuła Silent War będzie wypadkową wielu różnych czynników, tak jak ma to miejsce w życiu realnym. Na ten temat również nie chcę zbyt wiele zdradzać, gdyż jest to jedna z ciekawostek, którym chcę poświęcić dużo więcej miejsca w kolejnych wpisach.

Praca nad zestawem składającym się na paczkę projektu Silent War to do tej pory główny przedmiot moich zainteresowań. Wysyłek jest o tyle skomplikowany, gdyż wspomniana paczka opiera się na dodatkach różnych twórców. Niektóre z dodatków mają swoje specyficzne cechy, które w znaczny sposób zmieniają sposób działania gry, a tym samym pozostałych niezwiązanych ze wspomnianymi dodatków. Jakby tego było mało nie da się przemilczeć faktu, że część z nich posiada błędy i niedopracowania, co psuje ogólny efekt. Naprawianie takich błędów to mało życzliwa, okropnie czasochłonna i wielce irytująca sprawa, biorąc pod uwagę, iż każdy twórca ma swoje maniery, które przekładają się na sposób organizacji i konfiguracji dodatku. W takiej sytuacji osiągnięcie pełnej kompatybilności dodatków jest naprawdę dużym wyzwaniem. Nie mniej jednak nie poddaję się, a praca wre.

Długi okres powstawania projektu, oprócz wielu różnych wydarzeń losowych związanych z życiem osobistym, spowodowana jest moją aktywnością nad innymi projektami. Nie ukrywam, że nad projektem Silent War pracuję sam. Na drugim torze, przy ogromnej pomocy ze strony Fagussa, powstają różne autorskie rozwiązania ulepszające i rozbudowujące nie tylko sam projekt, lecz całą grę. Nie są to projekty związane bezpośrednio z Silent War, lecz nie wykluczam ich wykorzystania. Co to za projekty? Generalnie mówiąc są to elementy ułatwiające interfejs sterowania i rozwijające grę o dodatkowe funkcje oparte w głównej mierze na technologii Fwatch autorstwa Kegetysa, ulepszonej przez Fagussa. Drugim znaczącym wysiłkiem, który ostatnimi czasy spędza mi sen z powiek to idea Polish Flashpoint Community (w skrócie PFC), czyli zjednoczenie polskich graczy OFP. Pomysł PFC nie opiera się na konstrukcji grupy czy klanu, lecz swym zasięgiem koncentruje się na wszystkich graczach z Polski. W naszym kraju fanów Operation Flashpoint jest naprawdę wielu, lecz są oni porozrzucani po różnych klanach i grupach na całym świecie, bądź prowadzą rozgrywkę samotnie. Celem jest wspólne ich zorganizowanie i wkopanie fundamentów pod coś, co można by nazwać krajową sceną gry. Konkretne działania zostały już poczynione. Powstała oficjalna strona PFC, uruchomione zostały dedykowane serwery gry oraz nawiązana została współpraca z pierwszymi grupami, klanami i społecznościami, którym bliskie sercu jest OFP, bądź sama idea. Szeregi PFC składają się już z kilku graczy, a ich liczba wciąż rośnie. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy!

Jeżeli dotarłeś aż tutaj to gratuluję cierpliwości. Osobiście chciałbym przede wszystkim pozdrowić i podziękować wszystkim fanom projektu Silent War, którzy dawniej kibicowali mu jeszcze w formie modyfikacji, a obecnie trzymają kciuki za jego powodzenie w formie kampanii wieloosobowej. Wierzmy, że właśnie co rozpoczęty 2014 rok, przyniesie w końcu szczęśliwe zwieńczenie ponad dekady prac nad projektem. Dziękuję i jeszcze raz pozdrawiam!

Napisano w Bez kategorii