Gdzie jesteśmy? Co dalej?

image25

Po bardzo długiej przerwie od ostatniego wpisu na blogu (nieco mniejszej w stosunku do ostatniego wpisu na naszym profilu Facebook) wracamy by przedstawić najnowsze informacje na temat SILENT WAR. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów chcielibyśmy wytłumaczyć się z naszego braku aktywności. Będzie to swego rodzaju podsumowanie całej naszej aktywności mijającego roku.

Wiosną prace nad projektami SILENT WAR (szczególnie Zew Bugu) były bardzo dynamiczne. Wszystko zmieniło się 31 marca, gdy z nagła gruchnęła wieść o nadchodzącym zamknięciu serwerów GameSpy, które napędzają przeglądarki serwerów bardzo wielu gier, w tym również OFP (ARMA:CWA). Twórcy gry od razu ogłosili, iż w tej sytuacji zamierzają opracować nowe rozwiązanie techniczne jedynie dla swoich najnowszych produkcji (ARMA3 i ARMA2). Groźba „śmierci” gry stała się realna jak nigdy wcześniej. Od tego momentu, pozostając bez wsparcia producentów, społeczność OFP (ARMA:CWA) może liczyć tylko na siebie. PFC (Polish Flashpoint Community) rozpoczęło usilne starania w celu opracowania zastępstwa dla technologi GameSpy. Po dwóch miesiącach intensywnej współpracy z użytkownikiem Poweruser (twórcą m. in. programu OFPMonitor) udało się osiągnąć sukces. Poweruser stworzył alternatywny program symulujący serwer nasłuchowy, jaki stanowił ongiś GameSpy. Dzięki temu, po symbolicznej zmianie w pliku konfiguracyjnym serwera gry, każdy jest w stanie skomunikować swój własny „dedyk” gry z nowym serwerem nasłuchowym. PFC zarządza i utrzymuje nowy serwer nasłuchowy, co wiąże się z dużym prestiżem, ale również ogromną odpowiedzialnością.

image26

Drugim wydarzeniem, które skupiło naszą uwagę i zaangażowanie był bezprecedensowy przypływ nowych graczy do ARMA:CWA, do którego doszło w połowie maja. Było to spowodowane możliwością darmowego nabycia ARMA:CWA na platformie Steam. Giveaway trwał tydzień i spowodował niebywały szturm na serwery ARMA:CWA. Ze względu, iż była to dotychczas zapomniana gra z niewielką lecz aktywną społecznością, a co za tym tylko kilkoma serwerami dedykowanymi, bardzo szybko okazało się, iż brakuje na nich miejsc dla wszystkich chętnych. Po około miesiącu sytuacja się uspokoiła i wszystko wróciło do normy. Pewna część nowych graczy zdecydowała się jednak pozostać na dłużej i obecnie aktywnie udziela się w społeczności gry.

Latem, jak to zwykle w tej porze roku, przyszła pora urlopów i wyjazdów. Nie był to czas na poważniejsze prace przy projektach. Ponad to, nadal byliśmy zajęci sprawami związanymi z trybem wieloosobowym OFP/ARMA:CWA. Pewne kwestie wymagały dopracowania, co zajmowało dodatkowy czas.

Powrót do konkretnej pracy nastąpił jesienią. Prowadzimy intensywne testy serwera oraz sprawdzamy różne ustawienia i koncepcje. Wszystko to ma na celu przygotowanie się i zapobieżenie wszelkim potencjalnym problemom przy organizacji kampanii wieloosobowej Zew Bugu. Aktualizacjom i ulepszeniom uległa również strona internetowa SILENT WAR.

 


 

Po wielu miesiącach milczenia jesteśmy gotowi zdradzić kilka szczegółów związanych z projektem Zew Bugu.

Zgodnie z treścią zawartą w Rozgrywka, kampania odbędzie się w formie misji współpracy (cooperative). Przewidywana liczba graczy, którzy będą mogli wziąć udział w misji to około 20 osób. Jest to spowodowane z jednej strony ograniczeniami technicznymi (naszego serwera i kodu sieciowego gry), z drugiej strony nie chcemy doprowadzić do chaosu i dezorganizacji, do jakiej mogłoby dojść przy większej liczbie graczy.

image24

Druga kwestia jest znacznie ważniejsza dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Zew Bugu. Projekt ten jest ekskluzywnym wydarzeniem organizowanym przez PFC. W związku z tym pierwszeństwo w udziale będą mieli członkowie PFC oraz osoby zaprzyjaźnione ze społecznością (szczegóły organizacji PFC), natomiast pozostałe wolne miejsce przypadną wszystkim chętnym graczom. Dlaczego o tym piszemy? Chcemy z dużym wyprzedzeniem zwrócić uwagę, że we wspólnej grze liczymy na systematyczność i obycie z grą. Projekt Zew Bugu zakłada, że misje będą wymagające, co może być problematyczne dla nowych, niedoświadczonych graczy. Jest to komunikat skierowany przede wszystkim do nich – zapraszamy do wspólnej gry z PFC, obycie się z grą, nawiązanie kontaktu i doskonalenie współpracy. Nie chcemy nikogo zawieść, dlatego jesteśmy z wami szczerzy w tej sprawie.

image23

Trzecia sprawa jest stricte techniczna, lecz ze względu na to, że już wcześniej poświęcaliśmy jej uwagę, to odniesiemy się również do niej. W projekcie Zew Bugu nie będą wykorzystywane żadne modyfikacje wpływające na rdzeń gry. Decyzja została podjęta po wielu miesiącach zróżnicowanych i dogłębnych testów. Stawiamy nacisk na stabilność i wydajność. Wprowadzanie całkowicie nowej podstawy jaką stanowią modyfikacje typu replacement (m. in. ECP, FFUR, SLX, Y2K3) do i tak już bardzo obszernej paczki, w którą wchodzą jednostki polskie i białoruskie, stanowi potencjalne ryzyko wystąpienia problemów.

image22

Ostatnia sprawa, lecz nie mniej ważna, dotyczy podjęcia ostatecznej decyzji co do wersji gry, na której odbędzie się kampania. Wsłuchujemy się w głos fanów projektu SILENT WAR i to ich opinia jest dla nas najważniejsza. Podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu kampanii Zew Bugu przy wykorzystaniu gry ARMA: COLD WAR ASSAULT, a nie jak dotychczas widniało w informacjach – OPERATION FLASHPOINT z dodatkiem RESISTANCE. Pomimo tego, że różnica między tymi dwoma grami jest iluzoryczna (nazewnictwo i wersja gry – 1.99 w stosunku do 1.96), to decyzja ma swoje konkretne przyczyny. Należy podkreślić, że obecnie niezwykle trudno nabyć grę OPERATION FLASHPOINT wraz z rozszerzeniem, podczas gdy ARMA: COLD WAR ASSAULT jest dostępne do nabycia bezpośrednio u producenta, jak i na platformie Steam (szczegóły tutaj). Nasze dotychczasowe przywiązanie do OFP nie wynikało z uparcia, czy kolokwialnie mówiąc „zabetonowania”. Nasze przywiązanie było motywowane aspektami technicznymi. By podjąć wspomnianą decyzję musieliśmy przeprowadzić testy pod kątem kompatybilności (potencjalnych różnic) między dwoma wersjami gry i upewnić się, że nie ucierpi na tym projekt. Jako, że nie znaleziono przeciwwskazań, decyzja o „przenosinach” projektu Zew Bugu na ARMA:CWA dostała zielone światło. Decyzja ta nie ma zastosowania do pozostałych dwóch projektów (Ulice Karbali i niezapowiedziany Projekt 3), ponieważ będą one kompatybilne z obiema wersjami gry.

FLASHPOINTRESISTANCE 2014-12-23 15-08-32-82

 

Na koniec mała drobnostka. Projekt SILENT WAR posiada już własny kanał w serwisie YouTube. Można go znaleźć po prawej stronie krawędzi ekranu i najechaniu kursorem myszki na logo. Zachęcamy wszystkich do subskrypcji (profilu w serwisie Facebook i Twitter również)!

To wszystko, jeśli chodzi o podsumowanie ostatnich miesięcy naszej działalności, jak i szczegółów dotyczących projektu Zew Bugu. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by taka długa przerwa w blogowaniu się nie powtórzyła. W najbliższym czasie postaramy się nadrobić stracony czas i wynagrodzić wiernym fanom to czekanie. Jeśli macie jakiekolwiek pytania prosimy o kontakt (w dowolny sposób).

 

Wykorzystując okazję cały zespół SILENT WAR życzy wam wesołych i spokojnych Świąt oraz udanej zabawy sylwestrowej. Życzymy wam i sobie udanego nadchodzącego roku 2015, który jak mamy nadzieję będzie tym kluczowym rokiem w naszej działalności. Do zobaczenia w następnym wpisie!

image21

PS W sylwestra, z okazji pierwszej rocznicy uruchomienia strony projektu SILENT WAR, szykujemy dla was małą niespodziankę. Nie będzie to nic wielkiego, ale na pewno zainteresuje to wszystkich fanów projektu.

Napisano w Bez kategorii